Wieniec pogrzebowy dla babci
Każdemu człowiekowi babcia kojarzy się z innymi wspomnieniami: słodką herbatą oraz okularami albo wspólnymi spacerami czy wspaniałą kuchnią. Babcia rozpieszcza swoje wnuczęta i często zapewnia im schronienie od wszelkich trosk. Odejście takiej osoby stanowi więc trudny okres. Jak należycie ją uczcić? Jaki wieniec dla babci będzie odpowiedni? Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych kompozycji.
Wielkość wieńca pogrzebowego dla babci
Ceremonie pogrzebowe są trudnym momentem w życiu każdego człowieka. Niezależnie, czy osoba zmarła to dalszy znajomy czy członek rodziny, jak babcia – trzeba pożegnać ją z należnym szacunkiem. Pięknym zwyczajem przyjętym na całym świecie jest składanie na grobie kwiatów, ponieważ stanowią one wyraz głębokich uczuć i żalu po stracie, a ponadto warto o nich pomyśleć jak o ostatnim podarunku dla osoby zmarłej. Zastanówmy się, jaki wieniec pogrzebowy dla babci będzie odpowiedni.
Wielkość wieńca pogrzebowego powinna być uzależniona od relacji ze zmarłym. Oznacza to, że dalsi znajomi powinni zdecydować się na bukiety lub proste wiązanki, zaś wnuczęta osoby zmarłej – wieniec. Doświadczeni floryści przygotowują takie kompozycje w różnych kształtach, przeznaczone do ekspozycji pionowej lub tradycyjnej poziomej. Wnuczęta zazwyczaj wybierają większe formy roślinne, zwłaszcza jeśli byli przywiązani do babci. Młodsze dzieci mogą jednak położyć na grobie pojedyncze kwiaty cięte dopasowane do dużego wieńca.
Oprócz wielkości warto zwrócić też uwagę na kształt wiązanki. Popularne są obecnie okrągłe wieńce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamówić formę owalną lub w kształcie łzy. Duży wpływ na formę mają zielone części roślin, które floryści wykorzystują jako podstawę dla kwiatów ciętych. Wystające liście ruskusa, palm czy chociażby bluszczu nadają bukietom nieregularne brzegi, natomiast gałązki iglaków są bardziej uniwersalne. Ponadto zielony kolor stanowi również tło dla kolorowych płatków kwiatów.
Przeczytaj także: Ile kosztuje czyszczenie grobu?
Jakie kwiaty wybrać na wieniec pogrzebowy dla babci?
Poważne uroczystości takie jak pogrzeby są głęboko zakorzenione w kulturze, zatem warto przestrzegać niektórych tradycji i zasad savoir-vivre'u – to również świadczy o przywiązaniu do zmarłego. Jedną z takich tradycji jest dobór kwiatów. Każda roślina w kompozycji symbolizuje inne uczucia, np.:
- róże – głęboka miłość i oddanie,
- goździki – pamięć, miłość,
- mieczyki – ukojenie emocji, siła ducha,
- chryzantemy – rozpacz, smutek,
- lilie – czystość, współczucie,
- hortensja – wdzięczność.
To tylko przykłady kwiatów, które pięknie prezentują się jako wiązanka pogrzebowa dla babci. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie ulubionych roślin tej szczególnej kobiety. W ten sposób ostatnie pożegnanie z babcią nabierze jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru.
Wieniec pogrzebowy dla babci – kolorystyka
Kwiaty na wieniec pogrzebowy dla babci to nie wszystko – oprócz gatunków, trzeba zwrócić uwagę także na ich kolory. W tej kwestii też obowiązują pewne ogólnie przyjęte reguły, jednak bliscy członkowie rodziny zmarłego nie muszą ich sztywno przestrzegać. Przyjmuje się, że wieńce pogrzebowe dla kobiet należy utrzymać w ciepłych odcieniach i ograniczyć ich paletę do maksymalnie 3 różnych barw, jak:
- czerwień,
- róż,
- pomarańcz,
- żółć,
- écru.
Ponadto warto przemyśleć swoją relację ze zmarłym a także jego charakter. Wieniec pogrzebowy dla babci, która miała poczucie humoru i spory dystans do świata może być skomponowany z kwiatów w słonecznych barwach, np. żółtych róż i pomarańczowych lilii. Jeśli zaś zmarła twardo stąpała po ziemi, należy wybrać spokojniejsze kolory, jak ciemnoczerwone goździki w otoczeniu różowych lub fioletowych chryzantem.
Przeczytaj także: Jaki wybrać wieniec pogrzebowy dla taty?
Napis na wieniec dla babci
Ostatnie pożegnanie babci może opierać się na podarunku w postaci kwiatów, ale należy dodać do niego również kilka słów od siebie. Szarfy z napisem uzupełniają wieńce pogrzebowe czy wiązanki. Ułożenie odpowiedniego napisu na wieniec dla babci jest sporym wyzwaniem – proste słowa „Ostatnie pożegnanie" nie wyrażają miłości i żalu po stracie, dlatego warto skomponować własną sentencję – dość krótką, a jednocześnie treściwą.
Standardowe szarfy składają się z dwóch części: dedykacji oraz imion osób pozostawiających kwiaty. Rzadziej przy wieńcu znajdują się trzy wstęgi – jeśli zostawia go kilkoro wnucząt albo słowa pożegnania są dłuższe. Specjaliści podpowiadają, aby części były podobnej długości, co pozytywnie wpływa na całą kompozycję. Na naszej stronie internetowej umieściliśmy kilka pomysłów na teksty na szarfy pogrzebowe, którymi często inspirują się osoby dotknięte stratą. Warto wybrać osobiste słowa pożegnania, jak np.:
- „Najukochańszej babci – Ewa, Jaś i Krzyś";
- „Kochającej babci i prababci – Dorota z mężem i dziećmi";
- „Babciu, dziękujemy, że byłaś – wnuczęta: Kasia i Kuba";
- „Spoczywaj w pokoju, babciu – pogrążony w smutku Mateusz".
Kwiaciarnia internetowa Wieniec24
Nasza firma, Wieniec24 to kwiaciarnia internetowa specjalizująca się w tworzeniu i dostawie wieńców pogrzebowych. Prezentujemy bogaty katalog kompozycji, jakie możemy przygotować na pogrzeb babci, dziadka, innego członka rodziny lub zmarłych znajomych. Oprócz tego oferujemy bukiety kondolencyjne dla pogrążonych w żałobie bliskich. Współpracujemy z kwiaciarniami na terenie całego kraju, dlatego jesteśmy w stanie dostarczyć klientom świeże kompozycje na wskazany czas.
Pogrzeb ukochanej babci i wybór odpowiedniego wieńca jest niełatwym momentem dla wielu wnucząt. Chcąc oszczędzić im trosk, udostępniamy wygodny formularz zamówienia kompozycji kwiatowych. Wystarczy wypełnić wskazane rubryki, a my zajmiemy się resztą – przygotujemy wieniec wybrany z naszego katalogu albo opisany przez klienta. Następnie przetransportujemy go we wskazane miejsce do rąk własnych lub do pozostawienia. W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego – wyjaśnimy i doradzimy w doborze wyjątkowej kompozycji.
Przeczytaj także: Kiedy należy sprzątać kwiaty po pogrzebie?
FAQ
1. Jaki wieniec pogrzebowy dla babci wybrać?
Wnuczęta mogą wybrać większą wiązankę pogrzebową dla babci lub wieniec z ciętych kwiatów. Kompozycje okrągłe są najbardziej popularne, ale często wybiera się też formy owalne albo w kształcie łzy.
2. Jakie kwiaty wybrać na wieniec pogrzebowy dla babci?
Kwiaty na pogrzeb babci powinny przekazywać uczucia, którym darzyły ją wnuczęta, np. mieszanka róż i lilii oznacza miłość oraz pamięć o zmarłej. Warto wybrać wiązanki w ciepłych kolorach – jaśniejsze dla osób pogodnych, z poczuciem humoru, zaś ciemniejsze dla kobiet poważnych.
3. Co napisać na szarfie pogrzebowej dla babci?
Na szarfie pogrzebowej powinno znaleźć się osobiste pożegnanie, np. „Kochanej babci – wnuczęta". Należy podsumować swoje uczucia i na ich podstawie stworzyć napis lub zainspirować się tekstami z naszej strony internetowej.
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.