Ile kosztuje wieniec pogrzebowy?
Polska listopadowa jesień w wyjątkowy sposób harmonizuje nostalgiczne wspominanie zmarłych. Jej aura wprost obrazuje bolesną naturę przemijania i nieuchronną kolej losu. Ten naturalny czas refleksji obchodzimy między innymi 1 listopada - w dniu poświęconemu oddaniu czci bliskim, którzy odeszli. O tym, jak najlepiej przygotować się do tego wzniosłego święta, informujemy w poniższym artykule.
Wieniec pogrzebowy i znicz – symbole Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich Świętych został ustanowiony na cześć chrześcijan, którzy zmarli i według wierzeń osiągnęli stan zbawienia. Celebracja tego dnia jest także wyrazem wierzenia w życie po śmierci i bytowanie świętych. Refleksja towarzysząca tym obchodom nawołuje do świętości i postępowania zgodnego z ewangelią. W Polsce 1 listopada wierni idą na cmentarz, by ozdobić groby swoich przodków i zapalić świeczkę. Znicze i wiązanki pogrzebowe to atrybuty dnia Wszystkich Świętych kojarzone z polską kulturą. Na grobach zmarłych obecne są bowiem najokazalsze wieńce, a perspektywa oświetlonego cmentarza w dniu Wszystkich Świętych wywołuje ogromne wzruszenie i zachwyt.
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – historia obrzędowości
Uroczyste obchodzenie odejścia zmarłych swoje korzenie ma już w kulturach przedchrześcijańskich. Dla przykładu rok kalendarzowy starożytnych Celtów rozpoczynał się właśnie w listopadzie i nawiązywał do istoty początku i końca. Obrzędowość tego dnia manifestowała wiarę, że śmierć nie unicestwia człowieka, a nawet wiarę w możliwość powrotu zmarłych na ziemię. W XIX wieku we wschodniej Polsce natomiast organizowano uroczystości ofiarne, które stały się inspiracją Dziadów Adama Mickiewicza. Była to forma pogańskiego kultu przodków. Ciekawostką jest, że zapalanie zniczy wywodzi się z palenia na mogiłach zbieranego przez cały rok chrustu.
Ceremonia pogrzebu - cena
Kolejną uroczystością, na której obecne są liczne pierścienie pogrzebowe i znicze, jest ceremonia pogrzebu. Pogrzeb to wydarzenie, na które rodzina, bliscy i przyjaciele osoby zmarłej decydują się na wieńce z kwiatów symbolizujących szacunek i miłość do zmarłego. Koszt oprawy grobu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W kolorystyce wiązanek pogrzebowych przeważają odcienie bieli i czerwieni, przy czym główną rolę w tym przypadku odgrywają żywe róże. Całość zwieńczają szarfy żałobne, na których widnieją intencje, takie jak: „Spoczywaj w pokoju”, „Ostatnie Pożegnanie” czy „Kochamy”. Szarfy pogrzebowe są wyrazem głębokiego żalu i pustki po utracie bliskiej osoby.
Podstawowe znaczenie symboli pogrzebowych:
- Kwiaty – kwiaty są głównym symbolem piękna – piękna, które charakteryzuje miłość i życie ludzkie. Poprzez swoją kruchość i delikatność są swojego rodzaju analogią do przemijalności człowieka. Od zarania dziejów są częścią rytuału czczącego ostatnią podróż osoby zmarłej i oddanie jej hołdu. Są one także najwyższym wyrazem wdzięczności.
- Ogień rozpalany w zniczu – ogień daje światło, które ma za zadanie rozjaśnić drogę duszom zmarłych do raju. Co więcej, światło jest utożsamiane z Bogiem, obecnym wśród ludzi, który daje nadzieję, ciepło i schronienie. Palący znicz jest także symbolem wieczności. Występuje tutaj analogia wieczności duszy do trwałej natury ognia.
Rodzaje i formy florystycznych kombinacji pogrzebowych i ich ceny
Podstawowym kryterium cenowym wiązanek pogrzebowych jest ich rozróżnienie pod względem żywego lub sztucznego materiału, z którego zostały wykonane. Na nieco wyższej półce cenowej zazwyczaj znajdują się te naturalne wieńce, przy czym decydując się na ich kupno, należy rozważyć rodzaj okazji, relacji z osobą zmarłą, aktualnie panujące warunki atmosferyczne oraz osobiste priorytety i preferencje.
Rozróżnia się 3 rodzaje dekoracji kwiatowych:
- Wieniec pogrzebowy – najbardziej rozpoznawalna kwiatowa kompozycja pogrzebowa w Polsce. Ich fundamentem są tak zwane florety i iglaste gałązki. Cechą charakterystyczną wieńca jest duża wielkość i rozmach. Do wieńców właściwie zawsze dołączone są szarfy żałobne. Ich jakość i wysokie koszty wykonania niestety idą w parze z ceną. Duży wieniec pogrzebowy zazwyczaj z wyprzedzeniem zamawia się w kwiaciarni lub u wykonawcy. Jego cena zazwyczaj nie spada poniżej kilkuset złotych. Wyjątkowo dostojne formy wieńców mogą kosztować nawet od 1000 do 2000 zł. Świetnym tego przykładem może być przepiękny biały wieniec w kształcie serca.
- Wiązanka pogrzebowa – jest nieco skromniejszą wersją wieńca pogrzebowego. Zazwyczaj składa się z kwiatów mniejszej wielkości. Wzbogacana jest różnymi dodatkami, takimi jak liście dekoracyjne lub gałązki. Cechą dodatnią wiązanki pogrzebowej jest to, że w zdecydowanej większości przypadków można kupić ją „od ręki”.
- Bukiet – bukiety należą do prostych dekoracji florystycznych grobu. Zazwyczaj znajdują się w tak zwanych nagrobkowych wazonach, specjalnie dla nich przeznaczonych. Oprócz bukietów spotykane są także pojedyncze kwiaty, najczęściej róży.
Jakie kwiaty najczęściej wykorzystywane są do produkcji wieńców, bukietów i stroików pogrzebowych?
- Chryzantemy – rośliny naturalnie pochodzące z dalekiego wschodu. Co więcej, są wyjątkowo trwałymi kwiatami ciętymi, co pewnie determinuje ich intensywną obecność w branży pogrzebowej.
- Lilie – symbolizuję piękno i kruchość życia, a także czystość duszy osoby zmarłej. Różowa lilia symbolizuje natomiast czyste serce. Kwiat lilii oznacza także odrodzenie i odnowienie.
- Goździki – niezależnie od pory roku relatywnie długo dobrze prezentują się na grobie. Najczęściej wykorzystywane są do komponowania bukietów. Goździk jest wyrazem przywiązania i uczuć do osoby zmarłej.
- Mieczyki – prezentują się wyjątkowo okazale w wazonach grobowych. Należą do jednych z najbardziej eleganckich kwiatów pogrzebowych. Co więcej, stanowią świetne uzupełnienie wiązanek, nadając im nowoczesnego i dystyngowanego wyrazu.
- Róże – najczęściej spotykane w wieńcach pogrzebowych. Na cmentarzu występują w szerokiej gamie barw, jednak do najdostojniejszych należą te czerwone i białe. Wyrażają ogromną miłość i głęboki szacunek dla ukochanej osoby. Róże pochodzą z najwyższej półki cenowej kwiatów pogrzebowych.
Wieniec pogrzebowy – cena
Jak w przypadku niemal wszystkich świąt i uroczystości na Święto Zmarłych lub pogrzeb bliskiej osoby należy się także przygotować finansowo. Jest to istotne przede wszystkim z punktu widzenia zakupu wiązanek pogrzebowych. Ich ceny oscylują bowiem w granicach kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W trakcie wyboru preferowanego wieńca uwzględnia się takie czynniki jak wielkość bukietu, rodzaj materiału użytego do jego wykonania, a także ogólne walory wizualne. Nie bez znaczenia jest również rodzaj uroczystości związanej z potrzebą zakupu wiązanki, a także stopień pokrewieństwa z osobą zmarłą. Warto pamiętać, że ceny wieńców w poszczególnych kwiaciarniach mogą się znacznie różnić i są uzależnione od konkretnej liczby kwiatów w wieńcu.
Znicze pogrzebowe – cena
Ceny zniczy wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Statystyki pokazują natomiast, że najczęściej kupowanymi zniczami są te, których cena mieści się w granicach 15-25 zł. Planując budżet w tym zakresie, warto najpierw przekalkulować potrzebną liczbę zniczy do zakupienia. Palące się znicze są przepiękną oprawą każdego grobu.
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.