Kiedy należy sprzątać kwiaty po pogrzebie?
Ostatnie pożegnanie należy do bardzo trudnych doświadczeń w życiu. Swój żal wyrażamy na różne sposoby. Według tradycji najpowszechniejszą formą są kwiaty oraz znicze, dekorujące miejsce pochówku. Rezultatem tego jest góra kwiatów na nagrobku, które z pięknych kompozycji przeradzają się po upływie czasu w nieestetyczny stos więdnących roślin. Tutaj pojawia się pytanie – kiedy można usunąć wieńce po pogrzebie?
Sprzątanie kwiatów po pogrzebie - tradycyjny punkt widzenia
Stary polski zwyczaj mówi, że wieńce powinny pozostać na nagrobku przez 6 tygodni od uroczystości. Wielu ludzi odwołuje się jednak do zmysłu estetyki i dbałości o grób oraz pamięć osoby, która w nim spoczęła. Skąd pochodzi ta tradycja?
Istotnym elementem naszej kultury są wierzenia i przesądy. Wiele z nich wywodzi się z czasów, kiedy zmarły przebywał do momentu pogrzebu w domu. Pożegnanie było wtedy dla rodziny intymnym przeżyciem i ściśle trzymano się związanych z nim obrzędów. Po śmierci krewnego należało np. otworzyć okna, aby zmarły miał możliwość wędrówki w zaświaty. W przeciwnym razie dusza zostawała w domu i nie mogła zaznać zbawienia. Kolejnym zwyczajem było natychmiastowe zamykanie oczu i ust zmarłego, aby nie wezwał kolejnej osoby, przepowiadając jej rychłą śmierć. To tylko niektóre ze staropolskich zwyczajów związanych z pochówkiem.
Kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie? Okres 6 tygodni związany jest z przesądem, który głosi, że przez ten okres dusza wraca jeszcze na ziemię i korzysta z należących do niej rzeczy. Zaliczają się do nich również składane w jej hołdzie kwiaty. Okres 6 tygodni ma dawać szansę zmarłemu na pożegnanie się z tym światem i ostateczne odejście.
Przeczytaj także: Kompozycje kwiatowe na cmentarz?
Współczesny stosunek względem sprzątania kwiatów
Sprzątanie wieńców po upływie 6 tygodni od uroczystości pogrzebowej nie jest żadnego rodzaju obligatoryjnym prawem, a jedynie niepisaną zasadą wynikającą z zamierzchłych już czasów. Jeszcze w ubiegłym wieku sumiennie za nią podążano, gdyż wierzono, że nieprzestrzeganie obrzędów wiąże się ze sprowadzeniem nieszczęścia. Obecnie jednak postęp technologiczny, szybki tryb życia i zmiana pokolenia zaowocowały zaprzestaniem większości tego typu działań.
Ta tradycja nie jest więc ściśle przestrzegana. Jest to również związane z utrzymaniem porządku na cmentarzu. Nie jest to aspekt duchowy, a społeczny. Co więcej, kwiaty po 6 tygodniach nie wyglądają zbyt estetycznie, co stoi w sprzeczności z tradycją składania hołdu zmarłemu poprzez dbanie o miejsce jego pochówku. Wobec tego sprzątanie kwiatów po pogrzebie następuje wcześniej. Zazwyczaj groby sprzątane są po 2-3 tygodniach od dnia pochówku.
Okres następujący tuż po uroczystości jest z reguły czasem, kiedy najbliżsi osoby zmarłej odwiedzają grób z dużą częstotliwością, przeżywając żałobę i żegnając się z bliską osobą. O wiele częściej praktykowanym w dzisiejszych czasach podejściem jest więc stopniowe oczyszczenie grobu przy każdej wizycie ze zwiędłych kwiatów, gdyż zachowanie porządku na grobie jest postrzegane jako wyraz szacunku dla zmarłego. Dzięki temu nagrobek wygląda schludnie, gdy odwiedzają go inni żałobnicy. Pozostawienie gnijących kwiatów i rozkładających się wieńców kłóci się z tym podejściem. Z uwagi na to jest to zazwyczaj czas, kiedy można sprzątać kwiaty po pogrzebie.
Florystyka funeralna
Pamiętajmy, że kwiaty cmentarne są wyrazem czci dla osoby zmarłej. Dają także nadzieję dla pogrążonych w żałobie bliskich oraz dla duszy, gdyż symbolizują Raj, czyli miejsce wędrówki po śmierci. Symbolika nie kończy się jednak tylko na tym. Każdy rodzaj i kolor kwiatów symbolizuje coś innego.
W związku z tym oferujemy trwałe i efektowne wieńce na pogrzeb w najlepszych cenach. Oferta jest dostosowana do każdego klienta na terenie całej Polski – różne kompozycje z wybranych kwiatów o najwyższej jakości i w wybranych kształtach. Wykonujemy standardowe, jak i bardziej wyszukane zamówienia. Kreatywność i dbałość o każdy szczegół pozwala na realizowanie wyszukanych form i daje nieograniczone możliwości. Pasja i znajomość sztuki florystycznej przejawia się w każdym elemencie wykonanej przez nas kompozycji. Wieńce, wiązanki i bukiety składają się ze świeżych kwiatów i sprawdzonych komponentów. Wszystkie zlecenia realizujemy zgodnie z Państwa preferencjami. Dokładamy wszelkich starań, aby kompozycje kwiatowe były trwałe i pięknie się prezentowały, będąc doskonałym wyrazem pamięci i miłości. Zapewniamy również szybką i bezpieczną wysyłkę.
Przeczytaj także: Wiązanka na grób z kwiatów żywych czy sztucznych? Co wybrać?
Kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie i co zrobić z usuniętymi wieńcami?
Choć termin, kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie, jest ustalany indywidualnie, to trzeba zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są usuwane wieńce i dekoracje pogrzebowe. Od ich kondycji zależy sposób utylizacji odpadów.
Odpady przeznaczone do usunięcia powinny być umieszczane w specjalnie wyznaczonej do tego strefie na cmentarzu i nie powinny być składowane w innych miejscach, które nie są do tego przeznaczone, gdyż ma to negatywny wpływ na koszty wywozu śmieci oraz na ekologię. Pamiętajmy także o segregacji odpadów i wyrzucaniu ich do odpowiednich pojemników. Sztuczne kwiaty warto zamienić na naturalne, które ulegają biodegradacji. Możemy również zastąpić standardowe znicze elektrycznymi lub wybierać solidniejsze z wymiennymi wkładami. Dzięki temu na cmentarzu będzie mniej odpadów i zminimalizujemy szkody wyrządzane planecie.
Kiedy nie należy dokonywać czynności porządkowych na grobie?
Przyjmuje się, że czynności porządkowe nie są mile widziane w dniach różnego rodzaju świąt kościelnych. Wynika to z tradycji religijnej, gdyż takie dni powinnyśmy poświęcać na kwestie duchowe oraz odpoczynek od pracy. Warto więc zaplanować tego typu działania z wyprzedzeniem uwzględniając ten czynnik.
Przeczytaj także: Mieczyki, hortensje czy róże? Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?
Kiedy można sprzątać kwiaty po pogrzebie?
Zdajemy sobie sprawę, że w tak trudnym okresie targają nami różne emocje i ciężko się skupić na bieżących sprawach. Myśl o przemijaniu, ból związany ze stratą i tęsknota za najbliższą osobą powoduje, że nie możemy zadbać o miejsce pochówku najbliższej osoby tak, jakbyśmy tego pragnęli. Nie zawsze rodzina ma czas lub możliwości, aby zająć się tym samodzielnie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, w ofercie naszej firmy znajduje się również szereg usług związanych ze sprzątaniem po pogrzebie.
Serwis obejmuje usunięcie starych kwiatów, oczyszczenie nagrobka z zanieczyszczeń takich jak ślady po wosku, piach, kurz i liście wraz z myciem nagrobka specjalnymi detergentami zgodnie z regulaminem danego cmentarza. Z szacunku do pogrążonych w żałobie klientów, zlecone działania przeprowadzane są z najwyższą starannością i z uwzględnieniem wszelkich standardów.
Na dowód solidnie zakończonej pracy przeprowadzamy dokumentację fotograficzną po wykonaniu usługi. Termin jest zależny od naszych klientów – trzymamy się wytycznych w zakresie czasu, ale również wyglądu grobu po naszej wizycie. Dekorujemy nagrobek wedle życzenia i zapalamy wybrany znicz. Profesjonalne i indywidualne podejście do każdego zlecenia jest naszą domeną. Mamy głęboką nadzieję przynieść ulgę naszym klientom w tym szczególnym czasie zdejmując z ich barków tak przykry obowiązek.
FAQ:
1. Kiedy należy wyrzucić kwiaty po pogrzebie?
Kwiaty z grobu według wielu wierzeń powinno wyrzucać się po upływie 6 tygodni od dnia pogrzebu.
2. Dlaczego trzeba czekać 6 tygodni na wyrzucenie kwiatów po pogrzebie?
Jest to niepisana zasada odnosząca się do wieloletniej tradycji. W przeszłości wierzono, że usunięcie kwiatów po pogrzebie wcześniej, niż przed upływem 6 tygodni, ściągnie nieszczęście, a dusza zmarła nie będzie mogła znaleźć ukojenia.
3. Gdzie wyrzucać kwiaty po pogrzebie?
Kwiaty należy wyrzucać jedynie w miejscach do tego przeznaczonych. Na cmentarzach znajdują się specjalne kontenery na odpady naturalne. Chcąc dodatkowo zadbać o planetę, można z wieńców odciąć szarfy i wyrzucić je do kontenera z oznaczeniem ,,plastik’’.
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.